Opettele kuuntelemaan kehosi viestejä – joskus suurin virhe hyvinvoinnissa on tehdä liikaa

Kun keho alkaa oireilla, useimmat tekevät saman virheen: he lisäävät tekemistä. Liikuntaa tehostetaan, harjoituksia lisätään ja yritetään enemmän. Silti olo ei parane – joskus jopa pahenee.

Tämä ilmiö nousi jälleen esiin, kun keskustelin Minja Jämsäsen kanssa pilates-podcastissa, joka julkaistiin 12.5.2026. Keskustelu sai minut miettimään omaa työtäni kehonhallinnan -ohjaajana ja kaikkea sitä, mitä olen vuosien varrella oppinut ihmiskehosta.

Podcastin voit kuunnella tästä:
https://open.spotify.com/episode/5kHILceYE36cG6nCMum99j?si=mrPDkSaFS9Cs7QWF3td4bw


Podcastissa puhuimme pilateksesta, mutta todellisuudessa kyse on paljon laajemmasta kokonaisuudesta. Kyse on siitä, ymmärtääkö ihminen omaa kehoaan – vai yrittääkö hän vain hallita sitä ikään kuin ulkoapäin.


Yksi viesti, joka taas kiteytti kaiken

Sain hiljattain asiakkaaltani viestin, josta ilahduin suunnattomasti.  Hän kirjoitti pitäneensä itsensä kaikki ne vuodet työkykyisenä ohjaukseni avulla, mutta kiireen vuoksi oli jättänyt harjoittelun. Nyt hän oli huomannut, ettei keho kanna itseään ilman huolenpitoa.

Tämä on se kohta, jossa moni onneksi havahtuu. Keho ei ole itsestään toimiva järjestelmä, joka kestää mitä tahansa, vaan kokonaisuus, joka vaatii ymmärrystä ja huomiota. Ikävä kyllä usein tämä ymmärrys syntyy vasta silloin, kun jokin alkaa oireilla.

”Jos sinulla ei ole aikaa hoitaa kehoasi, sinulla tulee olla aikaa hoitaa sairauttasi”


Miten kaikki alkoi

Oma tieni hyvinvoinnin  pariin ei alkanut pilateksesta, vaan terveydenhuollosta. Kouluttauduin sairaanhoitajaksi ja näin läheltä, miten ihmisiä hoidettiin. Liian usein keskityttiin oireisiin, ei syihin. Lääkitys oli nopea ratkaisu, mutta harvoin kestävä.

Jo ennen pilates-uraa olin opiskellut vyöhyketerapiaa ja valmistunut klassiseksi homeopaatiksi. Minua kiinnosti ajatus ihmisestä kokonaisuutena. Oli selvää, ettei kehoa voi pitää kunnossa yhdellä ratkaisulla tai yhdellä menetelmällä.

Vuonna 1999 perustimme kolmen naisen kanssa yrityksen, jonka tavoitteena oli tarjota luonnonmukaisia tapoja tukea terveyttä. Samalla päätimme, että haluamme tehdä jotain konkreettista – emme vain puhua ongelmista.

Kun näin ilmoituksen Method Putkisto -koulutuksesta, en vielä tiennyt, että se muuttaisi urani suunnan. Pian sen jälkeen aloitin sekä pilates- että Method Putkisto- ohjaajakoulutukset. Siitä alkoi yli kahden vuosikymmenen mittainen matka.


Mitä 22 vuotta opetti kehosta

Pitkän ohjaajaurani aikana olen nähnyt satoja, ellei tuhansia kehoja. Yksi asia on toistunut yhä uudelleen: ihmiset eivät välttämättä tiedä, miten heidän kehonsa toimii.

He liikkuvat paljon, mutta eivät välttämättä oikein. He yrittävät korjata ongelmia lisäämällä kuormitusta, vaikka ongelma syntyy usein juuri väärästä kuormituksesta.

Kehonhallinnassa keskeistä ei ole liikkeen määrä, vaan laatu. Se tarkoittaa sitä, että ihminen tunnistaa oman asentonsa, ymmärtää miten liike lähtee kehon sisältä ja että osaa käyttää voimaa vain sen verran kuin liikeeseen tarvitaan. Kun kehon syvällä olevat lihakset aktivoituvat niin pinnalla olevat lihakset myös aktivoituvat paremmin.


Miksi ohjasin käsillä auttaen

Yksi tärkeimmistä työvälineistäni oli käsillä ohjaaminen. Se ei ollut vain tapa tarkentaa liikettä, vaan keino tehdä näkymätön näkyväksi.

Kun asiakas ei itse välttämättä tunne virheasentoaan, pelkkä sanallinen ohje ei aina riitä. Kosketuksen avulla keho saa välittömän palautteen. Asiakas ymmärtää, missä kohtaa liike muuttuu ja miltä oikea suunta tuntuu.

Tämä on usein hetki, jolloin oppiminen todella alkaa. Voimme myös puhua kehon sokeasta pisteestä. Kun sen löytää, tapahtuu edistymistä.

Samalla opin itsekin, että ohjaamisen täytyy olla tarkkaa, mutta ei pakottavaa. Ihmiselle on annettava tilaa löytää oma tapansa tehdä liikettä. Liiallinen kontrolli voi estää oppimisen yhtä paljon kuin ohjauksen puute.


Yksinkertainen liike paljastaa eniten

Moni yllättyy siitä, kuinka vaativia yksinkertaiset liikkeet voivat olla. Esimerkiksi selkärangan rullaus näyttää ulospäin helpolta, mutta vaatii tarkkaa kehon hallintaa onnistuakseen täydellisesti.

Liike ei synny pelkästä suorittamisesta. Ensin tarvitaan ajatus, sitten hermoston aktivaatio ja vasta sen jälkeen varsinainen liike. Kun tämä ketju toimii, pienikin liike voi olla äärimmäisen tehokas.

Kun se ei toimi, liike jää pinnalliseksi, vaikka sitä tehtäisiin kuinka paljon.


Pitkät asiakassuhteet eivät synny sattumalta

Ohjasin Tampereella 22 vuoden ajan, ja osa asiakkaistani kulki mukana lähes koko tuon ajan. Se ei johdu yhdestä harjoituksesta tai yhdestä metodista, vaan siitä, että ihmiset alkoivat ymmärtämään omaa kehoaan.

Kun keho alkaa toimia harjoitusten ansiosta paremmin arjessa, harjoittelu ei jää irralliseksi. Se siirtyy osaksi elämää. Samalla syntyy luottamus – sekä omaan kehoon että ohjaajaan.

Matkan varrelle mahtui myös paljon inhimillisiä hetkiä ja tilanteita, joille voitiin nauraa yhdessä. Ehkä juuri se teki tekemisestä myös kevyempää.


Työ jatkuu – eri muodossa

Nykyään en enää ohjaa viikottaisia ryhmätunteja samalla tavalla kuin ennen. Työni jatkuu Kehontunne.fi -verkkokurssien kautta.

Verkossa ohjaaminen vaatii erilaista lähestymistapaa, mutta perusajatus on sama kuin aina ennenkin. En opeta tekemään enemmän, vaan tekemään oikein ajatuksen kanssa.

Verkkokurssien kautta haluan antaa ihmisille välineitä ymmärtää omaa kehoaan. Kun ymmärrys lisääntyy, myös liike muuttuu. Ja kun liike muuttuu, keho alkaa voida paremmin.


Lopuksi

Meillä jokaisella on vain yksi keho. Silti sen kuunteleminen jää usein viimeiseksi asiaksi arjessa.

Jos kehoa ei opi kuuntelemaan silloin, kun se toimii, sen viestit muuttuvat ajan myötä voimakkaammiksi. Silloin vaihtoehdot kapenevat.

Hyvinvointi ei synny pakottamalla tai lisäämällä kuormitusta. Se syntyy ymmärtämällä, mitä keho tarvitsee – ja mitä se ei tarvitse.

Jos haluat aloittaa, aloita siitä.

👉 Tutustu verkkokursseihin: Kehontunne.fi
👉 Yhteydenotot: armi@kehontunne.fi

Onnistunut huominen rakennetaan tänään.

Hyvinvointi terveisin

Armi